Czym jest rolowanie?

Rolowanie jest formą rozluźniania mięśniowo-powięziowego, które pacjent może wykonywać samodzielnie. Polega na wywieraniu, przy pomocy właściwego przyrządu, tzw. wałka lub rollera, bezpośredniego nacisku na odpowiednią grupę mięśni. Rolowanie wywodzi się z uwalniania mięśniowo-powięziowego, ogólnego terminu używanego dla szerokiego zakresu technik terapii manualnej, w których fizjoterapeuta wywiera nacisk na mięsień i powięź. Z rolowania mogą korzystać zarówno zawodowi sportowcy oraz amatorzy, a także ogół społeczeństwa.

Jakie są korzyści z rolowania?

Rolowanie zmniejsza zmęczenie oraz bolesność mięśni po wysiłku fizycznym. Dzięki temu może pozwolić uczestnikom na wydłużenie czasu i objętości intensywnego treningu, co może prowadzić do chronicznej poprawy wydajności. Poprawia również gibkość oraz zmniejsza sztywność co sprzyja zwiększeniu zakresu ruchu oraz zmniejszeniu ryzyku urazu. Rolowanie poprawia krążenie w obrębie tkanek poddawanych terapii, co przekłada się na ich zwiększone dotlenienie oraz odżywienia, a tym samym regenerację.

Jaki wałek/roller wybrać?

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele takich przyrządów. Przed zakupem rollera, pomijając markę, kolor itd., należy zwrócić przede wszystkim uwagę z jakiego materiału jest on wykonany oraz jaki kształt ma jego powierzchnia. Jeżeli dopiero rozpoczynasz terapię, odczuwasz podczas niej znaczne dolegliwości bólowe i twoje mięśnie są bardzo napięte lepiej korzystaj z miękkiego roller’a piankowego o płaskiej powierzchni. Jeżeli jesteś już zawansowany w autoterapii swoich mięśni, które nie wykazują cech dużego przeciążenia, stosuj sztywny roller o nieregularnej powierzchni. Potencjalnie więcej korzyści wynika ze stosowania sztywnego rollera w związku ze zwiększonym naciskiem oraz zmniejszoną powierzchnią kontaktu.

Jak rolować mięśnie?

Rolowanie jest najbardziej efektywne po połączeniu z dynamicznym rozciąganiem i aktywną rozgrzewką przed treningiem. Ponadto wydaje się, że optymalna dawka do osiągnięcia tych korzyści związanych z elastycznością wynosi łącznie 90–120 sekund

godziny otwarcia: pon - pt
10:00 - 20:00
os. Bolesława Śmiałego 36,60-682 Poznań omtcenterpoznan@gmail.com +48 693 878 029 www.omtcenter.pl